Kulturprisen til Aud Kleiv
Lørdag ble Drangedal kommunes kulturpris delt ut til ildsjelen Aud Kleiv fra Tørdal. Her kan du lese ordførerens tale til prisvinneren.
Det er hovedutvalg for helse, oppvekst og kultur som avgjør hvem som får prisen hvert år. Hovedutvalgsleder Knut Helge Bråthen og ordfører Stina Sætre var begge til stede under utdelingen.
Her er ordførerens tale til prisvinneren:
I et lokalsamfunn finnes det mange ildsjeler. Uten disse ildsjelene ville samfunnene vært mye fattigere, og det ville vært lite som skjedde. Alle samfunn er avhengige av frivillighet for å få ting til å skje. I Drangedal har det alltid vært god dugnadsånd, og det tror jeg er ei merkevare for lokalsamfunn på bygda.
Årets kulturprisvinner er både en ildsjel og et dugnadsmenneske. Rett og slett en bauta i lokalmiljøet. En som sjelden står i rampelyset selv, men som sørger for at ting skjer og som legger til rette for det som skjer.
Vedkommende har i årevis lagt ned utallige timer i frivillig arbeid. På dugnad. Ikke fordi det gir annerkjennelse. Ikke fordi noen har bedt om det. Men fordi der betyr noe. For fellesskapet. Rett og slett for lokalsamfunnet.
Personen kommer ikke fra kommunen opprinnelig, men kom til Tørdal for 53 år siden. Det var kjærligheten som var årsaken til at hun flyttet hit, som det mange ganger er når en flytter til en ny plass. Dialekten fra hjemplassen sin har hun fortsatt på plass.
Jeg vil påstå at det hadde skjedd mye mindre i Tørdal uten denne dama. Jeg skal nå ramse opp noe av det hun har vært med å sørge for av aktiviteter:
Bingoen i Tørdal. Det var Ungdomslaget Breidablikk og IL Tørn som startet bingoen. Bingoen ble drevet i 25 år. Kulturprisvinneren fortalte at på 1980-tallet hadde Ungdomslaget Breidablikk to medlemmer. For å verve nye gikk de rundt og banka på dørene hos folk og klarte å skaffe 100 nye medlemmer. Laget måtte ha penger for å kunne finne på noe, og dermed startet bingoen. Den ble populær og godt besøkt, og det var også mye pga. det sosiale ved bingoen. Det ble servert gratis kake og kaffe før bingoen startet, og bingoen et ga et godt bidrag til kassa i ungdomslaget og IL Tørn.
Dansekurs for barn og unge. Kulturprisvinneren startet opp dansekurs i både gammaldans og swing på 80-tallet, og kursa holdt på i ca. 15 år. Lite visste jeg at jeg kan takke denne dama for at det er så moro å danse swing med gutter fra Tørdal!
Diskotek for barn og unge. Dette har vært en aktivitet i ungdomslaget Breidablikk i en rekke år og det pågår ennå.
Julemessa i Tørdal. Julemessa i Tørdal har vært arrangert siden 90-tallet. Kulturprisvinneren har vært en viktig pådriver til denne messa, som er et populært tiltak med besøkende fra fjern og nær. Utstillerne melder seg på til kulturprisvinneren eller dattera, og det drives kiosksalg til inntekt for ungdomslaget.
Pizzaen i Tørdal. Pizzaen har eksistert i en årrekke, antagelig over 20 år. En fredag i måneden og hver fredag om sommeren tar kulturprisvinneren ansvar for organisering av vakter på kjøkkenet og at ingredienser er på plass. Jeg tror til og med at hun setter pizzadeigen. Dette er et veldig sosialt tiltak og folk koser seg. Jeg vet at utflytta tørdøler sier at det er feriens høydepunkt når de kan komme hjem på pizzaen på Furuheim. Dette arrangementet har også vært en god inntektskilde for vedlikeholdet på ungdomshuset.
Kulturkvelder. Det blir arrangert ulike kulturarrangement på Furuheim. Her organiserer kulturprisvinneren sånn at det er kaker, kaffe og det som hører til en sånn kveld. Furuheim leies ut til ulike arrangementer. Det kan være kurs, møter osv. Nylig lånte ordføreren huset til et innbyggermøte, og hvem tror dere hjalp meg med å lase opp, finne frem det jeg trengte og holde orden på kjøkkenet under møtet – jo det var denne dama jeg snakker om her.
De fleste har nok skjønt hvem denne dama er nå. Aud Kleiv er ei dame som ikke liker å stikke seg frem. Derimot er hun i kulissene i forbindelse med stort sett alt som skjer på ungdomshuset. Hun har lagt ned en betydelig innsats for Ungdomslaget Breidablikk og bygda Tørdal. Jeg vil si at Aud er en ildsjel, og at hun er viktig for at hjula går rundt i Tørdal. Hun sier selv at hun ikke har gjort alt dette alene, og det har hun helt sikkert rett i. Men – lite av dette hadde nok startet opp og skjedd uten deg, Aud. Jeg vet at du synes det er moro å få ting til å skje, og at det gir deg energi.
Jeg kunne ha ramset opp ennå flere arrangementer og ting du har vært med å stelle i stand, Aud. Men saken er at det har vi ikke tid til. For Aud må av gårde selvfølgelig. Hun har nemlig et koldtbord å levere til i kveld. Nok et eksempel på arbeidskapasiteten til denne dama. Det er oss en ære å dele ut Drangedal kommune sin kulturpris 2025 til deg, Aud Kleiv. Tusen takk for innsatsen du har gjort og gjør for Ungdomslaget Breidablikk, for Tørdal og for kommunen vår. Drangedal hadde vært fattigere uten deg. Gratulerer som vinner av årets kulturpris!
Sist endret: 17.06.2025 09:43