Kulturskatten har stadig ulike utstillinger på skolen vår. Sist uke var en representant fra Nasjonalmuseet i Storsalen med sin inspirerende utstilling om Våre hellige rom.


Som navnet på utstillingen tilsier, fikk elevene, ved hjelp av både bilder og film, møte hellige rom fra de seks verdensreligionene som har størst utbredelse i Norge; jødedom, kristendom, islam, hinduisme, sikhisme og buddhisme.


En sekskantet rominstallasjon midt på gulvet fungerte som samlingsplass, og elevene måtte bl.a. sette sammen mange flotte fotografier med motiv fra forskjellige religioner på riktig plass på hver av de seks ytterveggene. Elever fra alle klassetrinn lærte mye på kort tid, og fikk nok reflektert over det de hadde lært på en litt annen måte enn det de var vant til.


Blant annet måtte elevene ta på hvite hansker når de skulle behandle fotografiene med respekt, og de måtte samarbeide godt for å henge opp ”puslespillet” av bilder på veggene ut fra sine nyervervede kunnskaper om religionene.

